Biti Tanıyalım
Sevgili Çocuklar, Veliler, Oğretmenler!
Dünya ve ülkemizde her gün yüzlerce kişi arasında bit bulaşıyor. "Bulaşma" sözcüğünü bilinçli olarak kullandık; nedeni, bit grip gibi herkese bulaşabilir. Bitlenmenin temiz veya pis olmakla ilgisi bulunmamatadır. Kesinlikle utanılacak bir durum gibi algılanmamalıdır. Anne için oldukça stresli bir durumdur. Ailenin; panikle, bitten kurtulmak için çocuklarının saçlarını kestirmesi doğru deildir, bu durum çocuk üzerinde travma yaratabilir.
Hepimizi rahatsız eden parazitlerden; hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde kurtulmak için onları daha yakın tanımamız gerekir.
Bit ve Yumurtası nedir?
6 bacaklı, susam büyüklüğünde, gri veya açık kahverengi parazittir. Bit, saça tırmanır, bacaklarının uvundaki kanca benzeri kıskaçları ile saça tutunur. Saçı kontrol ederken, genellikle hızlı bir şekilde elinizden kaçar. Bitin zıplaması veya uçması mümkün değildir. Bit, hayvanlardan bulaşmaz. Bitin tek besin kaynağı, kafasında yaşadığı insanın kanıdır. Bit birkaç saatlik aralarla kafa derisinden kan emer.

"Sirke" olarak adlandırılan bit yumurtaları, 1 mm büyüklüğünde küçük yumrulardır. Sirke, kepekten farklı olarak saça iyice yapışır ve normal taramayla temizlenemez. Bit ve sirke genellikle şakak, kulak ve ense bölgesinde bulunur. Yumurtadan 7 ila 10 gün içerisinde çıkan bit, 7 ila 10 gün daha geçtikten sonra tam olgunluğa erişerek yumurta bırakabilirler.
Bit nasıl bulaşır?
Bit insandan insana bulaşır. Fakat sirkeler bulaşıcı değildir. Kişinin kafa temasında olduğu her ortamda bulaşma tehlikesi söz konusudur.
Bit, saçlı deride birkaç hafta canlı kalabilir. Bitlenen kişinin, saçında ortalama 12 - 24 canlı bit bulunur. Bit; şapka, elbise gibi kişisel eşyalarla bulaşabilir.
Firmalar